How I Buy Bread for $1 or Less – Donna Freedman

Drazen Zigic / Shutterstock.com

Checked bread prices lately? When the staff of life costs $4 or more per loaf, your food budget suffers. One way to avoid paying top dollar is to search for a bakery outlet in your area. The savings are always good, and sometimes great. A few personal examples: I once paid 50 cents for an 18-count package of “stadium rolls” — high-end buns that turned on-sale turkey burgers into a tasty supper.

Read More